خبرنامه

فرهنگنامه در روستای زلزله زده گونجیک

فرهنگنامه در روستای زلزله زده گونجیک

شاهنامه خوانی و ترویج فرهنگنامه در یکی از کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

شاهنامه خوانی و ترویج فرهنگنامه در یکی از کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

فرهنگنامه در بازارچۀ تابستانی محک

فرهنگنامه در بازارچۀ تابستانی محک

راهنمایان گردشگری و فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان

راهنمایان گردشگری و فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان

گزارش فعالیت گروه ترویج فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان

گزارش فعالیت گروه ترویج فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان
تازه های فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

 دیدار با دکتر دُره میرحیدر PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۰۲

اعضاء گروه جغرافیای جهان فرهنگنامه کودکان و نوجوانان با استاد دره میرحیدر دیدار کردند.

دکتر دره میرحیدرخانم ها فوزیه باقری و پروین صفوی از اعضائ گروه جغرافیای جهان فرهنگنامه روز دوشنبه 10 مرداد ماه 1390 با خانم دکتر دره میرحیدر، استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و از پایه گذاران جغرافیای سیاسی نظام مند در ایران، دیدار کردند. دکتر میرحیدر از جمله اساتید برجسته جغرافیای ایران هستند و از جمله آثار مهم ایشان تألیف کتاب ایران به زبان انگلیسی است که در سال 2008 میلادی و به درخواست موسسه نشنال جئوگرافی National Geography تدوین شد. در این دیدار از خانم دکتر برای کارشناسی  و بازبینی بعضی از مقاله های جغرافیا دعوت به عمل آمد که ایشان با محبت بسیار پذیرفتند.

امید است که با حضور ایشان مقاله های جغرافیای فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان بهبود کیفی بیابد.

 
آموزش‌ براي‌ كار، تجربه‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ - بخش اول PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۱۷

مینا رئیس دانا

كارشناس‌ ارشد تاريخ‌، عضو شوراي‌ كتاب‌ كودك‌ و هماهنگ کننده گروه‌ تاريخ‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌

 

درآمد

در پي‌ تشخيص‌ ضرورت‌ پرداختن‌ به‌ ادبيات‌ ويژة‌ كودكان‌، رفع‌ كمبود كتاب‌ و توليد كتابهاي‌ مناسب‌ در موضوعهاي‌مختلف‌، براي‌ پاسخگويي‌ به‌ سئوالات‌ نسل‌ جوان‌ كشور از سال 1341 (1)تلاشهايي‌ از سوي‌ تعدادي‌ از دوستداران‌ دانش‌ وفرهنگ‌ صورت‌ گرفت‌ و با همكاري‌ و هم‌فكري‌ تني‌ چند از فرهنگيان‌ پيشرو، هنرمندان‌ و ناشران (‌2) مقدمات‌ تأسيس‌ شوراي‌كتاب‌ كودك‌ فراهم‌ آمد و پيش‌نويس‌ اساسنامه‌اي‌ تنظيم‌ شد كه‌ در جلسة‌ ديماه‌ 1341 به‌ تصويب‌ 37 نفر از نويسندگان‌،شاعران‌، مترجمان‌، تصويرگران‌، مديران‌ مدارس‌ و مسئولان‌ آموزش‌ ابتدايي‌ رسيد و به‌ اين‌ ترتيب‌ نخستين‌ هيئت‌ مديره‌شوراي‌ كتاب‌ كودك‌ (شورا) به‌ عنوان‌ سازماني‌ مستقل‌، غير انتفاعي‌ و غير دولتي‌ با اهداف‌ فرهنگي‌ و پژوهشي‌ كه‌ توجه‌ نظام‌يافته‌، به‌ ادبيات‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ در ايران‌ و فراهم‌ آوردن‌ فهرست‌ كتابهاي‌ مناسب‌ براي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ و بسياري‌فعاليتهاي‌ ديگر مربوط‌ به‌ ادبيات‌ كودكان‌ را وجهه‌ همت‌ خود قرار داده‌ است‌، شكل‌ گرفت‌.

ادامه مطلب...
 
جور ديگر بايد ديد PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۰۷

 

دکتر عباس حری

دکتر عباس حری

عضو شورای اجرایی فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان و مشاور دبیر اجرایی

 

وقتي به فرهنگنامه كودكان و نوجوانان مي‌انديشم، از خود مي‌پرسم اين اثر چيست. آيا مي‌توان در پاسخي كوتاه آن را يك دايره المعارف / يك دانشنامه دانست و تمام؟! آيا اين پاسخ واژگاني مي‌تواند سيماي فرهنگنامه را ترسيم كند؟ من اين اثر را پديده‌اي چند چهريزه‌اي مي‌دانم، كه هر چهريزه‌اش حياتي مستقل و نشاني مجزا دارد، كه اين چنين است:

فرهنگنامه يك سرمشق است

پديده‌ها بر دو دسته‌اند؛ يكي آنهايي كه از الگو و معياري پيروي مي‌كنند، و ديگري آن‌هايي كه خود الگو و معيار مي‌شوند. فرهنگنامه از دسته دوم است. آنچه در اين اثر از محتوا، رويكرد، توجه به مخاطب، صحت علمي، استفاده از ابزارهاي گوناگون ارتباطي، صورت ظاهر، قطع، تصوير، نوع كاغذ، و... مي‌يابيم همگي مي‌تواند سرمشق كار دانشنامه‌نويسي باشد، صرف نظر از اينكه با چه هدفي و براي چه مخاطباني پيش بيني شود. در اين اثر روح پر از ظرايف ايرانيت را مي‌توان به وضوح دريافت. دين، مراسم و آيين‌ها، باورها، فنون و صناعات، شخصيت‌ها و همه آنچه در عرصه فرهنگ و تمدن بشري جايگاهي دارد با نگرش لطيف ايراني و از منظر فرهنگ ايراني هويت يافته و به شيوه‌اي دلپذير بازنمايي شده است.

ادامه مطلب...
 
« ابتدا قبلی 17 16 15 14 13 12 11 بعدی انتها »

صفحه 16 از 17
Sitemap