خبرنامه


 

درباره فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

 

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، نخستین دایره‏المعارف عمومی نوشته شده به زبان فارسی همراه با تصویر برای کودکان و نوجوانان است که با دیدگاهی علمی و با تکیه بر فرهنک ایران تهیه شده است. مقاله‏های آن دقیق­، مستند و با توجه به دانش پایه و زبان و بیان گروه سنی 10 تا 16 سال تدوین شده است. درتالیف مقاله‏های آن بیش از 250 استاد و متخصص رشته‏های مختلف همکاری داوطلبانه می­کنند. کلیه فعالیت‏های فرهنگنامه در شورای کتاب کودک، زیر نظر شورای اجرایی فرهنگنامه و دبیر آن توران میرهادی و سرویراستار آن ایران گرگین صورت می‏گیرد. پیش‏بینی می‏شود که مجموعه فرهنگنامه در 26 جلد، با نظم الفبایی با بیش از پنج هزار مقاله و چند هزار تصویر شامل عکس، نقاشی، نقشه، جدول و نمودار منتشر شود. تاکنون 13 جلد از فرهنگنامه تا پایان حرف" خ " منتشر شده است شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه، چاپ و نشر این مجموعه را به عهده دارد.
فعالیت‏ اصلی فرهنگنامه تهیه و تدوین مقاله در سازمان فرهنگنامه است و این فعالیت با تشکیل جلسات مستمر گروه‏های تدوین و ویرایش موضوعی، نظرخواهی از مشاوران علمی و فنی تهیه و انتخاب تصویر، حروف‏نگاری و نمونه خوانی مقاله‏های فرهنگنامه و کمک در آماده‏سازی و نسخه­پردازی هر جلد تا مرحله پیش از چاپ تکمیل می­شود. برگزاری کارگاه­های آموزشی برای فرهنگنامه و داوطلبان جدید همکاری، جلسات هم‏اندیشی، نشست‏های مشورتی با مشاوران نوجوان، تهیه آرشیو تصویر، خدمات کتابخانه‏ای و اطلاع­رسانی، تهیه و تدوین منابع آموزشی، ترویجی و خبری، ترویج در مدارس و سایر مراکز فرهنگی و جذب کمک­های مالی و حمایت­های مردمی یاری­دهندگان، شرکت در نمایشگاه‏های کتاب از فعالیت­های دیگر فرهنگنامه است. حدود 90 درصد همکاران فرهنگنامه داوطلبانه و رایگان فعالیت می کنند.


تاکنون به فرهنگنامه جوایز کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (1377)، ترویج علم ایران (1379) و بهترین مقاله­های دینی در دایره‏المعارف‏ها (1383) اعطا شده است.


 

 
Sitemap