خبرنامه


 

مقالاتفرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، دانشنامه ای ایرانی و جهانی PDF چاپ نامه الکترونیک
مقالات
نوشته شده توسط پروین فخاری نیا   
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۵۰

 

پروین فخاری نیا – نویسنده، ویراستار و سرپرست جلد چهاردهم و عضو شورای اجرایی فرهنگنامهجلد چهارده فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان شامل حرفهای " د – ذ"در آبان سال 91، زیر نظر توران میرهادی و  ایران گرگین، منتشر شد. در این جلد 220 مدخل ( 187 مقاله و 33 مدخل ارجاعی) در 310 صفحه جا گرفته است، این مقاله ها، در رشته های گوناگون دانش، هنر و ادب با استفاده از منابع معتبر و مستند ایران و جهان، با دقت بسیار، به زبان ساده و روان تألیف شده اند.

بر اساس پیشگفتار در جلد چهارده،550 تصویر رنگی، به صورت نقاشی، عکس، طرح و نمونۀ داخل کادر، اطلاعات تصویری تکمیلی وروشن کننده  به متن مقاله ها افزوده­اند. به سبب استفاده از تصویر در جهت آسان فهم کردن مطالب مقاله ها جذابیت بصری فرهنگنامه، افزایش یافته است. 28نقشه درکنار مقاله های گوناگون قرار داده شده اند و آگاهیهای تکمیلی مربوط به کشورها، دینها و آیینها، مطالب علمی، مناطق تاریخی و جغرافیایی مثل رودها، دریاها، دریاچه ها، کوهها، مسیر سفرهای علمی و پراکنش جانوران در ایران و جهان در این نقشه ها نشان داده شده اند و بالاخره در 43 جدول و 3 نموداراطلاعات طبقه بندی شده فهرست شده اند، از جمله آنها جدولهای زیر را می توان نام برد:

شماری از معروفترین داستان­های کوتاه جهان، شماری از دانشگاه­های مهم ایران، رویدادهای مهم دریانوردی در قرنهای شانزدهم تا بیست و یکم میلادی، شعبه­های ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، دلتاهای بزرگ جهان، دورۀ تناوب چند دنباله دار مشهور و نام برخی از دیوانهای دورۀ اسلامی.

ادامه مطلب...
 
روایت چهاردهم - درباره جلد چهاردهم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان PDF چاپ نامه الکترونیک
مقالات
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۱:۲۰

دکتر عباس حری

 دکتر عباس حری

استاد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران

 

 

 

 عشقت رسد به فریاد، گر خود به سان حافظ           قرآن زبر بخوانی در چهارده روایت

بسیارشوق آفرین است که پدیدۀ واحدی را در چهارده روایت بدانی و بخوانی، اما این هم شوق انگیز است که چهارده روایت را با نگاه واحدی ببینی و بخوانی: نگاه از ایران.

سرانجام جلد چهاردهم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان منتشر شد. این چهاردهمین روایت که حرف "د و ذ" را در بر می گیرد، حاوی 187 مقاله، 33 ارجاع، 55 تصویر، 28 نقشه، 43 جدول و 3 نمودار است. ظاهرا 60 مدخل از 187مقاله یعنی 31 درصد به ایران اختصاص دارد، ولی " نگاه از ایران" سبب شده است که بیش از 50 درصد اطلاعات متعلق به ایران یا درباره ایران درمقاله هایی مختلف پراکنده باشد.

ادامه مطلب...
 
تجربۀ ویژۀ دانشنامه نگاری برای کودکان و نوجوانان PDF چاپ نامه الکترونیک
مقالات
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۰

خانم فرزانه اخوت نویسنده و ویراستار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

فرزانه اخوت

 نویسنده، ویراستار و

عضو شورای اجرایی فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان

 

 

تجربۀ نگارش مقاله های دانشنامه برای کودکان و نوجوانان، در فضای کار داوطلبانه، تجربۀ یگانه ایست که خانم فرزانه اخوت، عضو فعال فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان آنرا توصیف کرده اند.

کار در یک دائرة المعارف ( دانشنامه) تجربۀ شگفت آوری است. پیوسته، خواندن، دیدن، گوش سپردن، پرسیدن، جست و جو کردن، یافتن، گردآوردن، نوشتن و نوشته را به تازیانه های نقد کارشناسان موضوعی، سیاستگزاران و ویراستاران سپردن. و یا به زبان خانم میرهادی بنیان گزار شورای کتاب کودک و فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان پر شدن، لبریز شدن، سرریز شدن.

در حرفۀ دانشنامه نگاری غیر از تکرار مراحل فوق برای هر مقاله از تکرار و روزمرگی خبری نیست. لذت وصف ناشدنی یافتن و کشف، پاداشی است که تو را از هر مرحله به مرحلۀ بعدی می کشاند و برای سپری کردن مراحل بعدی انگیزه می آفریند.

ادامه مطلب...
 
پژوهش دانش آموزی – جستجو در منابع مرجع PDF چاپ نامه الکترونیک
مقالات
نوشته شده توسط مهری صفایی سرلک   
شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۱۴

خانم مهری صفایییادداشتهای زیر که خانم مهری سرلک صفایی، یکی از اعضای گروه ترویج فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان آن را تنظیم کرده اند، چکیدۀ فعالیتی در روز 28 آبان در هفتۀ کتاب و کتابخوانی است که به دعوت  یکی از دبستانهای منطقه 1 تهران، در جمع والدین و مربیان دانش آموزان پایۀ چهارم و پنجم دبستان صورت گرفت. گفتنی است که این فعالیت در تکمیل کار کارگاهی در گروه دانش آموزان، در همان روز، انجام شد.

گزارش این فعالیت کارگاهی که تجربه ای جالب و قابل الگوبرداری برای آموزش روش جستجو در منابع و مرحله ای از کار پژوهشی است، در اختیار مربیان و والدین قرار می گیرد تا هنگامی که در فعالیت تحقیقی، در کنار فرزندان و دانش آموزان قرار می گیرند، آنان را یاری کنند تا خود به شیوۀ درست و به صورت مستقل، پروژه های پژوهشی را پیش ببرند.

ادامه مطلب...
 
ضرورتهای زمان و شکل گیری فرهنگنامۀ PDF چاپ نامه الکترونیک
مقالات
پنجشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۶:۴۸

    خانم مریم رسالت                                                                                

 

 

 

مریم رسالت

 هماهنگ کنندۀ گروه آموزش و پرورش فرهنگنامه

 و دبیر انجمن پژوهشهای آموزشی پویا

 مریم رسالت یکی از همکاران فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، نظر خود را دربارۀ ضرورتهای زمان و شکل گیری فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان و راز ماندگاری این فعالیت می گوید:

 تحولات فرهنگی و اجتماعی ونیز یافته های علمی جدید وسرعت انتقال داده ها و فن آوری اطلاعات جهان امروز ، فرد را بر آن می دارد تا برای همگامی با کاروان پر شتاب فرهنگ جهانی در مسیر تحولات از تلاشی بی وقفه بهره گیرد. لذا با تکیه بر شناخت شرایط خاص باید فرصتها و ضرورتها را در ابعاد فرهنگی و اجتماعی لحاظ وتحلیل ونحوۀ مواجهه با آن را تعیین کرد. بی شک انجام یک فعالیت اجتماعی هدفمند در طی پروسه ای زمان بر و نفس گیر شکل خواهد گرفت بویژه آنکه حوزۀ عمل، فرهنگ وادبیات آنهم کودک ونوجوان باشد که مستلزم ارتباط گیری صحیح در سطحی وسیع با این نسل است . مضاف براینکه جوانی جمعیت در ایران بالقوه سرمایۀ ارزشمندیست وتقویت و بالندگی این نیروی عظیم روبه رشد وتنومند ساختن نهال نازک جوانی، عرق جبین وکدیمین می خواهد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی و در اختیار داشتن سریع اطلاعات از طریق اینترنت تمایل چندانی به کتاب و کتابخوانی نیست. 

ادامه مطلب...
 
دایرةالمعارف بریتانیکا - برداشتی از تجربۀ وارن پریس PDF چاپ نامه الکترونیک
مقالات
چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۲۹

نوش آفرین انصاریبرگرفته از  دفتر "ده دیباچه از دایره المعارف بریتانیکا (پروپدیا)"

 

 

 

 

 

 

 

نوش­آفرین انصاری

عضو هیئت مدیره و دبیر شورای­ کتاب­ کودک

مشاور دبیر اجرایی و عضو شورای اجرایی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

 

 

 

اشاره

 نیاز روز افزون عصر حاضر به جمع­ آوری و گردآوری اطلاعات گسترده، فزاینده و پراکنده در مجموعه­های دایرةالمعارفی، نیازی واقعی و مبرم است. خوشبختانه در سالهای اخیر در جامعۀ فرهنگی جهانی بدین مهم همت گماشته شده و وجود دایرةالمعارفهای متنوع و متعدد- اعم از تألیف و ترجمه- حاکی از درک این ضرورت است. بدین مناسبت مطلبی به دستمان رسید که نقطه نظرها و تجربه های سرویراستار دایرةالمعارف معروف بریتانیکا در آن بیان شده است*. نفس این تجربه خود قابل اعتنا و در خور توجه است و امید است که دست اندر کاران تدوین دایرةالمعارفها را در ایران به کارآید.

وارن پریس(Warren Preece) سرویراستار بازنشستۀ ویرایش پانزدهم دایرةالمعارف بریتانیکا (1974م) است . وی از سال 1964م در رده های بالای ویراستاری این دایرةالمعارف، از جمله به عنوان سرویراستار ویرایش چهاردهم به کار پرداخته است.

ادامه مطلب...
 
آموزش‌ براي‌ كار، تجربه‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ - بخش پایانی PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۰۶:۱۹

مینا رئیس دانا

كارشناس‌ ارشد تاريخ‌، عضو شوراي‌ كتاب‌ كودك‌ و هماهنگ کننده گروه‌ تاريخ‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌

 

ويرايش‌ در فرهنگنامه‌

آنچه‌ تاكنون‌ مطرح‌ شد در زمينه‌ آموزش‌ نويسندگي‌ بود و اكنون‌ به‌ آموزش‌ در زمينة‌ ويرايش‌ در فرهنگنامه‌ كودكان‌ ونوجوانان‌ مي‌پردازم‌. ويرايش‌ مقاله‌ها در فرهنگنامه‌ معمولاً در چند مرحله‌، از ويرايش‌ مقدماتي‌ تا ويرايش‌ نهايي‌ انجام‌ مي‌شودو شامل‌ انواع‌ ويرايش‌، استنادي‌، ساختاري‌ - محتوايي‌ و فني‌ و زباني‌ است‌ و تعدادي‌ از نويسندگان‌ با تجربه‌تر در مراحل‌مختلف‌ ويرايش‌، روي‌ مقاله‌ها كار مي‌كنند. تا سال‌ 1385، ويرايش‌ مقاله‌هاي‌ نوشته‌ شده‌ در مرحله‌ مقدماتي‌ توسط‌ برخي‌ ازهمكاران‌ و هماهنگ‌كنندگان‌ گروهها با حضور يا مشورت‌ دبير اجرايي‌ فرهنگنامه‌ انجام‌ مي‌گرفت‌.

ادامه مطلب...
 
آموزش‌ براي‌ كار، تجربه‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ - بخش دوم PDF چاپ نامه الکترونیک
سه شنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۳۶

مینا رئیس دانا

كارشناس‌ ارشد تاريخ‌، عضو شوراي‌ كتاب‌ كودك‌ و هماهنگ کننده گروه‌ تاريخ‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌


 

آموزش‌ داوطلبان‌ همكاري‌ با فرهنگنامه‌

روشهاي‌ آموزش‌ داوطلبان‌ جديد نيز كه‌ هر ساله‌ تقريباً حدود 100 نفر هستند بنا بر ضرورتها، نيازها و امكانات‌ در طول‌ اين‌سالها تغيير كرده‌ است‌. ابتدا داوطلبان‌ در يك‌ جلسة‌ توجيهي‌ كه‌ دبير اجرايي‌ فرهنگنامه (‌21) داوطلبان‌ را با كليات‌ كار فرهنگنامه‌و همة‌ جوانب‌ آن‌ آشنا مي‌ساختند، شركت‌ مي‌كردند و پس‌ از گذراندن‌ جلسات‌ آموزش‌ نويسندگي‌ كه‌ تعداد آن‌ نيز در طول‌ سالهامتغير بوده‌ است‌، به‌ گروههاي‌ علمي‌ مي‌پيوستند.

ادامه مطلب...
 
آموزش‌ براي‌ كار، تجربه‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ - بخش اول PDF چاپ نامه الکترونیک
چهارشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۱۷

مینا رئیس دانا

كارشناس‌ ارشد تاريخ‌، عضو شوراي‌ كتاب‌ كودك‌ و هماهنگ کننده گروه‌ تاريخ‌ فرهنگنامه‌ كودكان‌ و نوجوانان‌

 

درآمد

در پي‌ تشخيص‌ ضرورت‌ پرداختن‌ به‌ ادبيات‌ ويژة‌ كودكان‌، رفع‌ كمبود كتاب‌ و توليد كتابهاي‌ مناسب‌ در موضوعهاي‌مختلف‌، براي‌ پاسخگويي‌ به‌ سئوالات‌ نسل‌ جوان‌ كشور از سال 1341 (1)تلاشهايي‌ از سوي‌ تعدادي‌ از دوستداران‌ دانش‌ وفرهنگ‌ صورت‌ گرفت‌ و با همكاري‌ و هم‌فكري‌ تني‌ چند از فرهنگيان‌ پيشرو، هنرمندان‌ و ناشران (‌2) مقدمات‌ تأسيس‌ شوراي‌كتاب‌ كودك‌ فراهم‌ آمد و پيش‌نويس‌ اساسنامه‌اي‌ تنظيم‌ شد كه‌ در جلسة‌ ديماه‌ 1341 به‌ تصويب‌ 37 نفر از نويسندگان‌،شاعران‌، مترجمان‌، تصويرگران‌، مديران‌ مدارس‌ و مسئولان‌ آموزش‌ ابتدايي‌ رسيد و به‌ اين‌ ترتيب‌ نخستين‌ هيئت‌ مديره‌شوراي‌ كتاب‌ كودك‌ (شورا) به‌ عنوان‌ سازماني‌ مستقل‌، غير انتفاعي‌ و غير دولتي‌ با اهداف‌ فرهنگي‌ و پژوهشي‌ كه‌ توجه‌ نظام‌يافته‌، به‌ ادبيات‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ در ايران‌ و فراهم‌ آوردن‌ فهرست‌ كتابهاي‌ مناسب‌ براي‌ كودكان‌ و نوجوانان‌ و بسياري‌فعاليتهاي‌ ديگر مربوط‌ به‌ ادبيات‌ كودكان‌ را وجهه‌ همت‌ خود قرار داده‌ است‌، شكل‌ گرفت‌.

ادامه مطلب...
 
جور ديگر بايد ديد PDF چاپ نامه الکترونیک
يكشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۰۷

 

دکتر عباس حری

دکتر عباس حری

عضو شورای اجرایی فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان و مشاور دبیر اجرایی

 

وقتي به فرهنگنامه كودكان و نوجوانان مي‌انديشم، از خود مي‌پرسم اين اثر چيست. آيا مي‌توان در پاسخي كوتاه آن را يك دايره المعارف / يك دانشنامه دانست و تمام؟! آيا اين پاسخ واژگاني مي‌تواند سيماي فرهنگنامه را ترسيم كند؟ من اين اثر را پديده‌اي چند چهريزه‌اي مي‌دانم، كه هر چهريزه‌اش حياتي مستقل و نشاني مجزا دارد، كه اين چنين است:

فرهنگنامه يك سرمشق است

پديده‌ها بر دو دسته‌اند؛ يكي آنهايي كه از الگو و معياري پيروي مي‌كنند، و ديگري آن‌هايي كه خود الگو و معيار مي‌شوند. فرهنگنامه از دسته دوم است. آنچه در اين اثر از محتوا، رويكرد، توجه به مخاطب، صحت علمي، استفاده از ابزارهاي گوناگون ارتباطي، صورت ظاهر، قطع، تصوير، نوع كاغذ، و... مي‌يابيم همگي مي‌تواند سرمشق كار دانشنامه‌نويسي باشد، صرف نظر از اينكه با چه هدفي و براي چه مخاطباني پيش بيني شود. در اين اثر روح پر از ظرايف ايرانيت را مي‌توان به وضوح دريافت. دين، مراسم و آيين‌ها، باورها، فنون و صناعات، شخصيت‌ها و همه آنچه در عرصه فرهنگ و تمدن بشري جايگاهي دارد با نگرش لطيف ايراني و از منظر فرهنگ ايراني هويت يافته و به شيوه‌اي دلپذير بازنمايي شده است.

ادامه مطلب...
 


Sitemap