خبرنامه


  

گروه ترویج فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

 

 

گروه ترویج فرهنگنامه کودکان و نوجوانان

ضرورت آشنایی کودکان و نوجوانان با کتابهای مرجع از جمله فرهنگنامه در پاسخگویی به پرسشهای گوناگون، سبب شکل گرفتن گروه ترویج فرهنگنامه شد. در سال 1379این گروه پس­از برگزاری کارگاه­های آموزشی فعالیت وسیعی در جهت ترویج فرهنگنامه را آغاز کرد. از آن سال گروه ترویج برای معرفی فرهنگنامه به مثابه کتاب مرجع عمومی، وسیله کمک آموزشی مناسب و یاور دانش­آموزان، مربیان و والدین ایرانی فعالیت می­کند.

هدف گروه معرفی فرهنگنامه درمدارس، فرهنگسراها، کتابخانه­ها و مراکزفرهنگی، نمایشگاه­ها، به منظور آموزش شیوه­ی استفاده از فرهنگنامه برای به دست آوردن پاسخ دقیق، مستند و جامع به پرسش­های گوناگون است.

اعضای گروه، برای معرفی و آموزش روش استفاده از فرهنگنامه کودکان ونوجوانان، به شکل­ها و شیوه­های مختلفی عمل می­کنند. شیوه­های اجرا به زمان و مکان آن بستگی دارد و از معرفی کوتاه و نیم ساعته تا معرفی و آموزش در مدت چندماه متفاوت است.

 

 کار درمدارس و مراکز فرهنگی

گروه ترویج با دریافت دعوتنامه به مدارس یا مراکز فرهنگی مختلف مراجعه می­کند. اعضای گروه پس­از معرفی فرهنگنامه کودکان ونوجوانان، دانش­آموزان را به ورق زدن کتاب و توجه به تصاویر مقالات و پیدا کردن پاسخ برخی پرسش­های تعیین شده دعوت می­کند. سپس درباره  شیوه استفاده از نمایه برای جستجو و دسترسی آسان­تر به اطلاعات وسیع­تر و تصاویر ومطالب مورد نظرصحبت می کند. گروه ترویج همچنین درباره جایگاه کتاب مرجع به ویژه فرهنگنامه کودکان ونوجوانان در پژوهش های دانش آموزی آموزش می­دهد.  

فعالیت­های گروه ترویج مورد استقبال آموزش وپرورش تهران نیز قرار گرفته است. این فعالیت­ها روزبه­روز گسترش یافته و تاکنون برای بیشتر مناطق آموزش و پرورش تهران، با شرکت دانش­آموزان،معلمان، مدیران مدارس، سرگروه­ها و مدیران آموزشی، کارگاه­هایی برگزار شده­است. همکاری گروه ترویج با آموزش و پروش تهران در زمینه­های گوناگون ادامه دارد.

کار گروه ترویج فرهنگنامه داوطلبانه است و تنها هزینه رفت وآمد دریافت می­کند.

  

کار در نمایشگاه­ها

گروه ترویج با دعوت مسئولین نمایشگاه و با دراختیار گرفتن میز یا غرفه، به معرفی فرهنگنامه و پاسخگویی به پرسش­های بازدید کنندگان درباره فرهنگنامه کودکان و نوجوانان می­پردازد. گروه ترویج در این سال­ها، به مناسبت نمایشگاه­های کتاب با موضوع­های کودک ونوجوان، ادبیات و ترویج کتابخوانی، درچندین شهر نیز حضور فعال داشت.

 

 

همکاری با گروه ترویج

کلیه علاقمندان همکاری با گروه ترویج فرهنگنامه کودکان ونوجوانان می­توانند با اعلام آمادگی از طریق پر کردن برگه همکاری، گذراندن جلسات توجیهی و آموزشی، همکاری با این گروه را آغاز کنند. داوطلبان همکاری در این جلسات با دایره المعارف­ها به طور عام و با فرهنگنامه کودکان و نوجوانان به طور خاص آشنا می­شوند و در روزهایی از هفته که خود تعیین خواهند کرد، گروه ترویج را همراهی کرده و یا به صورت مستقل کار ترویج فرهنگنامه را انجام خواهند داد.  

  

 

برای ارتباط با گروه ترویج می توانید روزهای زوج، با مسئول گروه ترویج، خانم فرزانه عرفانیان (66950217 – 021) و از طریق پست الکترونیکی با آدرس این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید تماس بگیرید.

 

اعضای گروه ترویج

فرزانه اخوت، آذین اقلیدس، سودابه باقری، مهسا خسروی، معصومه رعنا، ویدا رفیعی، جمیله زند رحیمی، مهری سرلک صفایی، فاطمه (فرزانه) عرفانیان، لیلا عسگریان، پروین فخاری نیا، مهشید فهیما، فرشته قبادی، فران قره چاللو، فرحناز کشاورز وکیلی، فرخنده کوکبی، پروین کیمیایی، شهرزاد محجوب، علی مشهدی رفیع، و فاطمه نکویی

 

 

 در این بخش نام همه همکاران بر اساس آخرین جلد چاپ شده فرهنگنامه (جلد 14) آمده است.

 
Sitemap