خبرنامه


 

تجربه های ترویج فرهنگنامهفرهنگنامه در روستای زلزله زده گونجیک PDF چاپ نامه الکترونیک
تجربه های ترویج
چهارشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۳۴

فرهنگنامه در روستای گونجیکمعصومه رعنا

عضو گروه ترویج فرهنگنامه و ترویج خواندن

 

پس از وقوع زلزله درمردادماه، در استان آذربایجان شرقی همکاران گروه ترویج خواندن در خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن، در هنگام بسیج برای جمع آوری کمک های نقدی و جنسی برای منطقۀ زلزله زده و ضمن رساندن کمک به هموطنان آسیب دیده، با کودکان و نوجوانان در بحران روبرو شدند و امکان کمک رسانی خود را در کتابخوانی و کتاب رسانی به آنان یافتند و این امکان را زمینۀ بازگرداندن شور زندگی و فعالیت سازنده و روحیه بخش برای آنها قرار دادند. همکاران خانه کتابدار تاکنون 2 بار به منطقۀ زلزله زده رفتند. نخستین بار در مهرماه، خانم ها ملیحه پیشداد، ندا موحدی پور، فرشته قبادی و فاطمه نکویی با 5 دوره فرهنگنامه و کتابهای دیگر به شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی رفتند و با بچه ها بازی کردند و قصه گفتند و کتاب خواندند.

بار دوم در آبانماه خانم ها معصومه رعنا، ملیحه پیشداد، ندا موحدی پور، نسیم موحدی پور، منا حبیب نژاد و آقای ایوب موحدی پور، به روستاهای نزدیک اهر رفتند و دانش آموزان مدرسه روستایی  گونجیک که دارای مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی بود را با 14 جلد فرهنگنامه کودکان و نوجوانان که هدیه برده بودند آشنا کردند. آنها در یک روز پربار با بچه ها صحبت کردند. با آنها در کتابها جستجو کردند. با آنها در کتابها جستجو کردند. مقاله های آذربایجان، اهر، المپیک، ایران،دامپروری و چند مقالۀ دیگر را در فرهنگنامه خواندند. با پرسشهای چه کسی؟ چه چیزی؟ چرا؟ چگونه؟ کجا؟ و کی؟ به دنبال پاسخ پرسشها گشتند، گزارش نویسی را تمرین کردند و یاد گرفتند که با یک دوره فرهنگنامه در مدرسۀ خود در سال تحصیلی جاری و آینده به پژوهش بپردازند، دنیای خود را بزرگتر کنند، به اطلاعات مستند و جذاب مجهز شوند و از جستجو و دستیابی به اطلاعات لذت ببرند.

این گروه پس از آن با امید و آرزوی حضور فرهنگنامه و کتابهای خواندنی دیگر در مدارس روستایی ایران گونجیک را ترک کردند.

در پیگیری و ادامه این فعالیت ترویجی ، در روز 25 آذر و نزدیکی شب یلدا این گروه دوباره به این مدرسه روستایی در گونجیک مراجعه کردند و با دانش آموزان با استفاده از مقاله های فرهنگنامه کار پژوهشی کردند.

فرهنگنامه در روستای گونجیک

فرهنگنامه در روستای گونجیک

فرهنگنامه در روستای گونجیک

 

به کتابخانه های مدارس ایران یک دوره فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان اهدا کنیم

 

درسالیانی که مؤلفان و دست اندرکاران نشر فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان به تألیف این اثر مرجع همت گماشته اند، گروهی از نیکوکاران و نقش آفرینان فرهنگی این مرزو بوم دوره هایی از جلدهای منتشر شده تهیه می کردند و به مدارس و کتابخانه های عمومی کودکان و نوجوانان اهداء می کردند. بسیار بودند کسانی که  برای برطرف کردن کمبود کتاب مرجع عمومی در کتابخانه های مدارس، با تهیۀ فرهنگنامه از یک سو به معرفی آن می پرداختند و از سوی دیگر نیرو و سرمایۀ ادامۀ روند تألیف آن را تأمین می کردند.

به بیانی دیگر آنچه روند تألیف این اثر مرجع را جان می بخشد، خوانده شدن آن است و آثار مرجعی از این دست برای خوانده شدن باید در قفسه های کتابخانه ها جای بگیرند و به دست مخاطبان خود برسند.

با اهداء فرهنگنامه به کتابخانه های مدارس سراسر ایران پلی باشید میان فرهنگنامه و کودکان این مرز و بوم.

 

 

 

برای تهیۀ فرهنگنامه با دبیرخانۀ شورای کتاب کودک، تلفن 66415878 ، تماس بگیرید.

 

 

ادامه مطلب...
 
تجربۀ تکرار پذیر PDF چاپ نامه الکترونیک
تجربه های ترویج
شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۱۰

فران قره چاللو

اواسط مهرماه سفری به استانهای غربی کشور پیش آمد. من و همکارم خانم فرخنده کوکبی (از اعضای گروه ترویج فرهنگنامه) عضو فعالیتهای فرهنگی یک فرهنگسرا هستیم و در این سفر با اعضای دیگر فرهنگسرا همراه بودیم. ما اعضای گروه ترویج فرهنگنامه همواره و به هر مناسبت به معرفی فرهنگنامه به جمعی که همراه آنها هستیم فکر می کنیم. می دانستم که اعضای فرهنگسرا در سفرهای قبلی با فرهنگنامه آشنا شده اند این بار به فکر افتادم که آن دسته از مقاله های فرهنگنامه را که در آن می توان از مسیر سفر و دیدنیهای آن اطلاعات در دست داشت جستجو کنم و این جستجو به پیدا کردن تعداد 8 مقاله منجر شد از جمله : مقاله های آذربایجان،آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تبریز، ساموئل خاچیکیان، شیخ محمد خیابانی، خاقانی شروانی، حیدر عمو اوغلی.

پیش از سفر این مقاله ها را در 3 نسخه کپی کردم و در سفر به همراه داشتم و در فرصت مناسب آنها را در اتوبوس در اختیار همسفران گذاشتم. آدرس دقیق مقاله ها در فرهنگنامه کودکان و نوجوانان با جلد و صفحه مسخص و آدرس سایت فرهنگنامه در همه صفحات نوشته نشده بود. همسفران از این مطالب استقبال بسیار کردند و بار دیگرفرهنگنامه این اثر با ارزش را که به درد همه کس و همه جا می خورد تحسین کردند و از پدید آورندگان و مروجان آن تشکر کردند.

 
فرهنگنامه در سفر به شبه جزیره میانکاله PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۸ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۲۶

فرهنگنامه در سفر به میانکاله

گروهی از همکاران فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان و اعضای شورای کتاب کودک در سفر پاکسازی میانکاله برای استقبال از پرندگان مهاجر، به دعوت سام رجبی دانشجوی دکتری زیست شناسی و عضو گروه زیست شناسی فرهنگنامه شرکت کردند.

گروهی از همکاران فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان و اعضای شورای کتاب کودک، در روزهای 5 شنبه 31 شهریور و جمعه 1 مهرماه 90، در برنامۀ داوطلبانۀ پاکسازی میانکاله از زباله، شرکت کردند. این پاکسازی به منظور استقبال از پرندگانی که از شمال آسیا و اروپا، برای گذراندن فصل سرما، به میانکاله مهاجرت می­کنند صورت گرفت و نیز ترویج حفاظت از محیط زیست به ویژه پرهیز از مصرف بی­رویۀ مواد پلاستیکی (بیشترین حجم آلودگی میانکاله) و دور ریختن آن در طبیعت، در رودخانه­ها و منطقه­های تحت حفاظت مورد نظر بود.

ادامه مطلب...
 
فرهنگنامه در سفر آق اولر PDF چاپ نامه الکترونیک
تجربه های ترویج
يكشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۱۳

نرجس عربانی عضو گروه جغرافیای جهاننرجس عربانی

عضو گروه جغرافیای جهان و مسئول تصویر گروه

روزهای پنجشنبه و جمعه 11 و 12 شهریورماه، من و همکارم پروین صفوی، به منطقۀ تالش و روستای آق اولر سفرکردیم. این سفر را با موسسه­ای طبیعت­گرا می­کردیم که مسئولان آن با فرهنگنامه آشنایی و به آن علاقه داشتند و هرگاه همکاران فرهنگنامه مسافر آنان می­شدند، امکان معرفی مفصل فرهنگنامه در سفر فراهم می­شد. به همین دلیل خود را برای ترویج فرهنگنامه آماده کردیم. نکتۀ مهم اینکه تالش در جلد 9 فرهنگنامه مقاله داشت و در آن، دربارۀ سرزمین، اقتصاد، مردم شناسی و تاریخچۀ منطقۀ تالش اطلاعات موثق وجود داشت. می­دانستم که هنگامیکه دربارۀ مسیر و مقصد اطلاعات داشته باشیم سفرمان بسیار جذاب­تر خواهد بود. در فرهنگنامه، استانها، شهرها، بناهای تاریخی، روستاهای تاریخی، رودها، کوهها و دیدنیهای گوناگون ایران مقاله دارند و منبع خوب اطلاعات برای سفر هستند. قابل یادآوری است که جزوه ای به نام سرزمینهای تاریخی، مناطق جغرافیایی، بزرگان ایران اطلاعات مردم شناختی و استانهای ایران در فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، در گروه ترویج تهیه شده است که می توان پیش از سفر، مقاله های مربوطه را در فرهنگنامه جستجو کرد و آنرا مطالعه کرد و به این ترتیب دست پر به سفر رفت و بیشتر لذت برد.

ما، پیش از سفر مقالۀ تالش را مطالعه کردیم و آنرا برای همسفران تکثیر کردیم و در اتوبوس در اختیارشان قرار دادیم. درفرصت معرفی خود به همسفران نیز به معرفی فرهنگنامه پرداختیم و دربارۀ ویژگیهای منحصر به فرد این اثر از جمله صحت، دقت، مستند بودن، زبان روان و درصد بالای اطلاعات مربوط به ایران، توضیحاتی دادیم و چگونگی استفاده از فرهنگنامه و نحوۀ تهیۀ آنرا اعلام کردیم.

اخیرا امکان اعلام آدرس سایت جدید فرهنگنامه، سبب آشنایی بیشتر مخاطبان با این اثر خواهد شد.

 
« ابتدا قبلی 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 2
Sitemap